Vyhľadávanie


Kontakt

Miki-wachtel
Horné Túrovce 107
Horné Túrovce
935 81

0902211665

E-mail: miki1968@azet.sk

Chov

 

 

KRMENIE

 

Podľa mojich vedomostí žial na Slovensku žiadna firma sa nezaoberá výrobou krmnych zmesí pre prepelice. Dostupné sú iba importy, ktoré sú finančne dosť náročné. Preto si ja doma vyrábam pre seba. Takto je najlacnejšie. Keď nemáte možnost sami si vyrobiť, tak používajte nasledovné krmné zmesi:

- pre kurence

- pre nosnice

- pre moriakov

- pre vodnú hydinu

- pre bažanty

- alternatívne krmenie

Z týchto možností je najlepšia krmná zmes pre bažanty, kôvoli podobného zloženia potravy vo voľnom prírode.

Druhá najlepšia a najčastejšie používaná krmná zmes je zmes pre kurence a nosnice. Tieto zmesi používajte podľa veku prepelíc. Zmesi pre nosnice musia obsahovať krmné vápno drvené. V pripade neprítomnosti, musíte sami domiešať.

Prepelice krmíme minimálne dvakrát denne s menšími dávkami, čo naraz spotrebujú. V krmení poznáme viac možností,ale niektoré zásadné veci musíte dodržať. Nádobu s krmivom musíte umiestniť na také miesto, aby prepelice ju nemohli znečistiť, hrabať a kúpať sa v tom a aby sa do krmiva nedostala voda.

Čo by malo obsahovať dobré krmivo

Proteín - bielkoviny a aminokyseliny zabezpečujú rast vláknin a produkciu vajec.

Energia - príjem energie v potrave závisí od kvality stravy, veku prepelíc, reprodukčného stavu a od teploty chovného prostredia. Potreba energie je 2600-3000 kcal MJ/kg. Dobre zostavená kvalitná potrava znamená vyššiu produktivitu v znáške. Najhlavnejšou prameňou energie sú rôzne semená a obilniny, ktoré tvoria najväčšie percentá vo výrobe krmných zmesí. Pri studenom počasí pridávajte prepeliciam viac olejnatých semien a tým zvýšite prísun energie.

VITAMÍNY

Hlavná funkcia vitamínov je primeraný rast prepelíc a pomáha pri odolávaní chorob. Nevynechateľné pre normálne vydenie, produkcia vajec a pri rozmnožovaní. Pri nedostatku môže dojst ku zníženiu znášky, neoplodnené vajíčká, alebo vyliahnuté kuriatká uhynú. Pri dospelých jedincoch nedostatok vitamínov môže sposobit aj oslepnutie. Potrebné množstvo vitamínov v produkcii vajec je 3200 (NE)/kg, pre kurence je 4000 (NE)/kg. POZOR !!! Pri nevhodnom uskladňovaní vitamínov môžete dosiahnuť opační vplyv, napr. otrávenie chovu.

Najhlavnejšie vitamíny:

Vitamíny D-2, D-3 podporujú črevný trakt a pomáhajú pri usadzovaní kalcia na škrupinách vajec.

Vitamín E- nedostatok zničí nervovú sústavu (encephalomalacia) kuriatok a aj embrii vo vajíčku. Najlepším prírodním zdrojom E-vitamínu je lucerka.

(Folsav)- nedostatok pri rastúcich prepeliciach spôsobuje slabé operenie a slabé kosti.

Vitamín B-12 podporuje vývin červených krviniek.

 

MINERÁLY

 

Vápnik a fosfor - podporujú rast a pevnosť kostí

Horčík - je nevynechateľnou zložkou v tvorbe vláknin a telesných šťav. Nedostatok spôsobuje pomalý rast, krče a následný úhyn prepelíc.

Mangán - potrebný k normálnemu rastu, tvorbe škrupín vajec.

Meď, železo a kobalt - podporujú tvorbu hemoglobinu.

Zinok - na nedostatok sú velmi citlivé najmä kurence. Spôsobuje pomalý rast, nezvyčajné dýchanie a deformovanie dolných končatín.

Soľ - je potrebné pri strávení bielkovín a udržiavaní rovnováhy kyselín v organizme. Príliš veľa soli spôsobuje hnačku a tým mokrú podstielku.

 

NAPÁJANIE

 

Najhlavnejším zdrojom tekutiny pre prepelice je čistá voda, ale znečistená môže byť najväčším nepriateľom. Preto dávajte pozor, aby Vaše prepelice mali vždy čistú a čerstvú vodu, podľa možnosti denne aj viackrát, aby napájanie bolo viacfarebné, Vašim prepeliciam môžete podávat aj inakšie tekutiny, ale len v menšom množstve.

Zopár odskúšaných nápadov:

Harmančekový čaj - vo vychladnutom stave podávajte čerstvo vyliahnutým kurencom, pomáha im pri vyčistení hrubého čreva. Môžete podávať aj dospelým jedincom s menšími prestávkami.

Ocot - druhým odskúšaným receptom je ocot s vodou v pomere 1:5. Toto používajte v čase, keď je nedostatok vitamínov, ale môže sa podávať aj celý rok ako osvečená prevencia proti kokcidióze. Podávať môžete priblížne pri každom piatom napájaní. Nemá žiadne nežiadúce účinky, priamo je to zdravé.

Sťava z ovocia - v záhrade popadané ovocie môžete použit na prípravu ovocnej štavy, ktorú zriedite s vodou a tak podávajte. Napríklad z jabĺk, hrušky, hrozna, ale aj z bobúl bazy. Z takto pripravenej štavy budú mať prepelice veľkú radosť.

Naposledy ešte raz, nádobku na napájanie nikdy nedolievame. Len po umytí, alebo po vymenení dávame čerstvú vodu.

 

KDE CHOVAŤ PREPELICE ?

 

Poznáme tri možnosti chovu a to voľný chov, štandardný a klietkový. Všetky tri majú svoje výhody i nevýhody. V skratke ich predstavím.

Voľný chov - poznáme dva druhy voľného chovu a to vo volierach, alebo v miestnostiach s výbehom.

Vo volierach prepeliciam môžete zabezpečit maximum zo životného prostredia,len musíte dodržat niektoré zásady. Najväčším problémom je zabezpečenie, aby sa k prepeliciam nedostali nežiadaní návštevníci. A to myslím na krádež,alebo divú zver (líška, kuna atd.), ale velké škody môžu napáchať aj túlavé mačky, psi či potkany. Velkú škodu môžu robiť aj myši, hlavne s vyplašením prepelíc,alebo s výkalmi, ktorými roznášajú rôzne choroby. Dobré zabezpečenie je dôležité aj kvôly úniku prepelíc.

Na miestnosti s výbehom sa to isté vzťahuje, ako na chov vo volierach, len steny miestností treba minimálne 2-3 krát ročne vydezinfikovať.

Standardný chov - Pod týmto pojmom rozumieme chov v boxoch, prerobených zajačincoch atď.. Podlaha je hladká, steny sú kombinované (pletivo-doska), strop je z pletiva, alebo z mäkkej sieti. Na 1m štvorcových počítame s 5-6 ks prepelíc v pomere 1 kohút a 4-5 sliepky. Vnútorná výška je 30-35 cm. Prepeliciam môžete zabezpečit podstielku a hrabanie, kúpanie v piesku. Krmenie a napájanie sa uskutoční v nútri boxu.

Takto chované prepelice sú bezstresové a majú chutnejšie mäso i vajíčka, lebo sme im zabezpečili z minima maximum.

Chov v chovných klietkach - odporúčam tým, ktorí chcú chovať prepelice intenzívne na vajíčka. Výhody sú snadné čistenie, napájanie a krmenie z vonka. Nezašpinené vajíčka, ktoré sa vykotúľajú dopredu a treba ich len pozbierať. Takto ušetríte vela času. Jeden človek denne za 2 hodiny si môže zaopatriť aj viactisíc kusov prepelíc. Nevýhodou je skoré opotrebovanie sliepok, ktoré po 1,5 roku treba vymeniť, lebo množstvo a velkosť vajec klesne.

 

LIAHNUTIE

 

Pod kvočkou - Maximálne 5-6 vajec dáme pod kvočku, aby ich vedela dobre zakryť. V niektorých prípadoch sa dá kvočku využit aj viackrát a to, keď po vyliahnutí kurencov ich odobereme a skúsime dať jedno vajce ku kvočke. Keď si na to sadne, tak môžeme doplniť na požadované množstvo. Ked nepríjme vajíčko, tak dajte kurence naspäť ku kvočke.

Kvočku na nepretržité liahnutie môžeme využit maximálne 3 krát za sebou a to len v letných mesiacoch. Nevýhodou je vypadávanie peria na brušku sliepky.

V liahni - V tejto časti Vám zverejním zopár hlavných informácii:

1. krokom je zabezpečenie vajíčok, ktoré sú vhodné na liahnutie. Najlepšie sú vlastné. Vajíčka musia spĺňať tieto kritériá:

- majú byť čisté z čistého prostredia

- ich tvar má byť štandardný, bez deformácii

- škrupka vajec musí byť pevná

- nesmie byť prasknuté, alebo ináč poškodené

2. krok je správne uskladnenie. Správne uskladnenie je veľmi dôležité, lebo vajíčka vtákov na tupom konci majú vzduchovú bublinu a preto treba ich uskladňovať so špicatou stranou smerom dole. Pred vložením do liahne ich môžete uskladňovať maximálne 10-dní v miestnosti so 16-18 C. Denne ich dvakrát obracajte (odklonte ich o 45- stupňov). Najlepšie je tácka na vajíčka, ktorú podložte raz z jednej a potom z druhej strany.

3. pred vložením vajec do liahne. Liaheň dôkladne vyčistite a dezinfikujte. Pred vložením vajec aspon 1-deň necháme naprázdno zapnutú liaheň,aby ste dôkladne vykúrili a nastavili teplotu. Vajíčka môžete označit, aby ste vedeli, že s ktorej klietky v akých percentách sa Vám vyliahlo. Takto môžete zistiť prípadné nedostatky (neplodné kohúty).

4. vloženie vajec do liahne.

- pracujte vždy v čistom prostredí, v čistých šatách a s čistými rukami

- po vložení vajec do liahne nezabudnite napísať dátum (deň).

- počas celého liahnutia tácka s vodou musí byť čistá a plná. Používajte nechlorovanú a aspoň deň odležatú vodu.

- v liahni nikdy nemiešajte prepeličie vajíčka s vajíčkami iných druhov hydiny.

5. krok je liahnutie. Mne sa osvečila pri liahnutí teplota 37,7 C a relatívna vlhkosť 70-80 %. Počas liahnutia väcšie výkyvy teploty je neprípustné. Pod 28 C sa embriá nevyvíjajú a odumrú, zase nad 42 C vajíčka sa uvaria. Aj príliš veľká vlhkosť môže pôsobiť problémy, ale pri trvalej nízkej vlhkosti, od suchého vzduchu embriá odumrú. Počas liahnutia je dôležité aj vetranie. Denne 2-krát na 10 minút vetrajte liaheň, ale ku koncu liahnutia predlžujte denne o 1 minútu až k 15.-im minútam.V liahni vajíčka denne 2-krát obracajte až do 15.-teho dňa, potom už netreba. Ku koncu liahnutia môžete s rozprašovačom denne postriekať vajíčka s vodou, ale len dokonca liahnutia.

6. krok. Po vyliahnutí, keď už prepelice vyliahli, môžete ich nechať v liahni ešte jeden deň, aby sa dobre osušili a zosilnili. Len na druhý deň ich preložte do dopredu nachystanej miestnosti, kde je teplota a vlhkosť taká istá, ako v liahni. Neskoršie denne uberajte z tepla po jednom stupni a aj vlhkost znížte. Na samom konci liahnutia, ked ste vybrali aj posledné kuriatko, liaheň dôkladne vyčistite a vydezinfikujte!

 

ODCHOV KURIATOK

 

Pri kuriatkách vyliahnuté pod kvočkou nemáte veľké starosti, všetko nechajte na kvočku. Len v prípadoch, keď je kvočka veľmi mladá a nemá vyvinutý materský inštikt, musíte kuriatka odobrať a dalej tak chovať, ako kurence vyliahnuté v liahni.

Kuriatka vyliahnuté v liahni (ako som už písal) na jeden deň ešte nechajte v liahni, aby sa dobre osušili a posilnili. Potom ich dajte do pre nich pripraveného miesta, kde ešte udržiavajte teplotu liahne. S časom pomali uberajte. Toto je preto dôležité, aby kuriatká si pomaly zvykli na vonkajšiu teplotu. Krmivo a vodu umiestnite čo najdalej od tepelného zdroja, aby sa aj tak zvykali na studenšie prostredie, kým sa neoperia.

V prvých 2-3 dní kuriatka krmte na plytkej papierovej tácke, len potom im dávajte krmivo do krmitka. Existuje veľa druhov krmítok, každý si môže vybrať podľa vlastného uváženia. Jedno je dôležité, aby kuriatka nemohli z toho plytvať.

Kuriatka prepelíc sa často trpia z nedostatku vitamínov a minerálov. Preto im pridávajte kombinované vitamínové prípravky (do alebo na krmivo). Dajú sa použit prípravky , ktoré sú určené pre obyčajné kurence.

Najväčším nebezpečenstvom pre kuriatka je voda: buď nedostatok, alebo nevhodná hlboká miska, v ktorej sa môžu utopiť.

Kuriatka vo veku 3-4 týždne už sú operené, ako dospelé prepelice. Ešte sa môže stať, že ich hlavy vyzerajú ako malé kurence, sú menej operené, ale to nie je choroba, časom sa to zmení. Už nepotrebujú stálu 27 C-stupňovú teplotu. Pritom treba ich pozorovať, lebo slabšie jedince sa vždy najdú. Napríklad ktoré naposledy vyliahli.

Kuriatka môžete nechať spolu, alebo ich pridať k starším jedincom. Len tam, kde nie sú kohúty, lebo mladým kohútom by mohli ublížiť.

Mladé prepelice vo štvrtom týždni môžete okrúžkovať. Veľkosť krúžok je 7 mm.

Roztriediť ich môžeme do 4-teho mesiaca, lebo vtedy sú už dospelé. Pohlavne dospievajú v 4.- mesiaci sliepka a kohút v 5.- mesiaci.

 

PREDCHÁDZANIE CHOROBÁM A ICH LIEČENIE

 

Výskyt chorôb a úhyn prepelíc spôsobuje značné škody. Len zdravé prepelice v dobrej kondicii dosahujú maximálnu úžitkovosť. Zato musíte dodržať zopár dobrých rád.
- zranené a choré (aj podozrivé) prepelice musíte oddeliť od ostatných, dať ich do karantény na čisté sterilné miesto.

- pri vyskytnutých chorobách, nákazách prepelice nepremiestnujte, aby ste nerozšírili chorobu.

- pri chorobách, ktoré sú neliečitelné a videl ich aj zverolekár, treba chov zlikvidovať a miestnosť dokonale vydezinfikovať.

- v prípadných neistotách vypýtajte si rady od skúsenejších chovatelov, alebo od zverolekára.

- prepelice chovajte v čistom prostredí a dávajte im vždy čistú vodu a kvalitnú potravu.

 

 

NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY, ICH PRÍZNAKY A LIEČENIE

 

Krče pri znesení vajec-

spôsobuje - veľmi mladé jedince, náhle ochladenie vzduchu, prechladnutie, nadmerné -zdeformované vajce, alebo vajce s mäkkou škrupinou.

príznaky - prepelica je nepokojná, ježí perie, kloaku ošuhuje o podlahu, brucho má spustené a nasiluje. Keď prepelicu zobereme do ruky, ľahko je vyhmatatelné vajíčko. Potrebuje okamžité zakročenie.

liečenie - v takom prípade je najlepšie nakvapkať rastlinný olej do kloaky prepelice a uložit ju na teplé miesto (pod infražiarič), kde je 40 C-stupňov. Vo väčšine prípadov to pomôže. Keď to nepomôže, vyhľadajte skúseného chovateľa, alebo zverolekára, ktorý s opatrným masírovaním vypomôže vajíčko. Tento spôsob je veľmi nebezpečné, lebo pri rozbití vajíčka spôsobuje úhyn prepelice.

Zlomeniny-

Pri zlomení nohy najprv ošetrite možnú ranu a potom zafixujte. Možný spôsob je so slamkou, ktorú pozdĺž rozrežeme, dáme na zlomenú nohu a pripevníme s leukoplastom,alebo motúzom.

Pri zlomení krídla takisto ošetríme ranu a potom konce krídel zviažeme. Takto zviazané krídla nebudú vysieť. Ked to nepomôže, vyhľadajte zverolekára, lebo je možné, že zlomené časti krídla treba amputovať.

V obidvoch prípadoch zranené jedince oddelte od ostatných, pripravte blízko k nim krmivo a vodu, aby sa čím menej pohybovali. Najlepšie je strava s vysokým obsahom vápnika a fosforu. Po 2-3 týždňoch môžte fixácie odstrániť.

 

ÚPAL

 

Keď prepelice sú vystavené silnému slnečnému žiareniu, môže dojsť k úpalu. Preto zabezpečte prepeliciam úkryt, kde sa môžu schovať od slnka. Keď zbadáte, že majú otvorený zobák a rýchlejšie dýchajú, treba ich premiestniť do tieňa. Keď už došlo úpalu, hlavy prepelíc pokvapkajte so studenou vodou. Vo väčšine prípadov im to pomôže, ale silnejší úpal môže zapríčiniť úhyn.

 

NEDOSTATOK VITAMÍNOV A MINERÁLOV

 

Nevhodne krmené prepelice môžu trpieť nedostatkom vitamínov, čo spôsobuje mnoho chorôb, napr. omámenie, ohrnutie končatín, vypadávanie peria atď. V takýchto prípadoch treba prepeliciam podávať vitamínové prípravky.

Nedostatok vitamínu A - spôsobuje poruchy v tvorení močovej kyseliny.

Keď je málo vitamínu D- spôsobuje choroby kostí. Väčšinou sa to stáva v zime, keď je málo slnka. Takisto používajte vitamínové prípravky.

E- vitamín má vplyv na rozmnožovanie

Vitamín C- podporuje tvorbu krvných buniek

Málo vápna a fosforu ovplyvňuje tvorbu kosti a operenia.

Prepelice potrebujú ešte vitamíny K-2, B-1, B-2, B-12, čo nájdu v zelených krmivách.

 

HNAČKA, ZÁPCHA A OTRAVA

 

Trus prepelíc vždy kontrolujte, keď zbadáte hnačku, tak do krmiva primiešajte troška maku. Mak pomôže a ešte aj pri zápale čriev má dobré účinky. Keby mak nepomohol, vyhľadajte zverolekára.

Pri zápche prepelica nemá chuť do jedla a je omračená. Pomôže, ked 1-2 kvapky olivového, ricinového, alebo rastlinného oleja nakvapkáme buď do zobáka, alebo kloaky. Zopár dní im nemôže chýbať zelené krmivo.

Pri nepozornosti môže sa stať, že podávané zelené krmivo je postrekované a to spôsobuje otravu. V takýchto prípadoch ihneď vyhľadajte zverolekára.

 

PRECHLADNUTIE A CHOROBY DÝCHACÍCH CIEST

 

Pri silnejšom prechladnutí prepelica zježí perie a len vysedáva v rohu klietky. V takých prípadoch prepelicu dajte pod infražiarič tak, aby teplota bola okolo 40 C-stupňov a aby mala aj úkryt. Podávajte vitamínové prípravky vo vode, alebo nakvapkajte do zobáka. Pri ťažkom dýchaní používajte inhaláciu nasledovne: do 1 l horúcej vody dajte lyžičku soli a zamiešajte v hrnci. Hrniec priložte ku klietke tak, aby ste mohli spoločne ich zakryť handrou. Inhalácia trvá priblížne 10-15 minút.

 

 

 

Chov japonských prepelíc vôbec nie je náročné, nemajú žiadne zvláštne nároky. Nie sú chúlostivé na krmenie a ani na choroby.

Dospelé prepelice - sliepky od štvrtého a kohúty od piatého mesiaca sú pohlavne dospelé. Najlepšie je do štvrtého mesiaca zostavit chov v pomere 1:5 (kohút:sliepka) podľa veľkosti chovného zariadenia. Keď neskoršie chceme zasahovať (výmena, kúpa) do chovného kmeňa, tak musíme pozorovať správanie, aby sa nenaháňali a nepobili. Väčsinou pri dobre zostavenej kmeni sa to nestáva.

Pred kúpou - preštudujte čo najviac publikácii o chove. Zabezpečte chovné zariadenie a krmivo.

Pri kúpe - dávajte pozor,aby Vám nepredali choré, alebo staré jedince. Staršie ako 1 rok už nekupujte. Najlepšie je kupovať 6-7 týždnové prepelice,ktoré sú krátko pred znáškou a už sa dá určit aj ich pohlavie.

Po kúpe - nové jedince na dva týždne dajte do karantény, aby ste obmedzili prípadné dovážanie choroby a infekcie. Ked všetko je v poriadku, v tedy môžete nové jedince dávať k ostatným. Najlepšie je večer.

Nikdy nezostavujte chovné kmene nasilu, najlepšie je, keď si sami vyberú. Agresívne jedince treba oddeliť od ostatných. Keď sa už raz pobili, urobia to aj druhý krát.

Ked dávame prepelice do menších skupín, tak najprv dáme sliepky a kohúty len naposledy.

Do väčších skupín sliepky a kohúty dávame naraz.

Pri vložení novej sliepky do chovnej skupiny musíme najprv kohúta vybrať. V opačnom prípade sa sliepky zľaknú od nervôzneho chovania kohúta.

Keď sliepky nemali kohúta, tak jednoducho pridajte k ním. Môže sa stať, že sa začnú nahánať, ale po 10-15 minútach sa ukľudnia. V takomto prípade je najlepšie upútať ich pozornosť s nejakou maškrtou.

Sliepky - voči ľudom sú velmi čulé a zvedavé,ale voči ostatným sú niekedy nepríjemné. Na kohútov sú niekedy žiarlivé a preto sa im môžu aj ublížiť. Dobijú im hlavy až do krvi. Pri dobre zostavenej skupine sa to stáva veľmi zriedkavo. Keď chcete,aby Vaše prepelice aj viac rokov znášali, musíte ich nechať cez zimu oddychovať. Po jarnom oddychu Vám budú nadalej spoľahlivo znášať.

Na jar sa môže stať, (nie pri klietkovom chove na rošte) že Vám sliepka sadne na vajíčka. Aby ste dosiahli kvočku, musíte splniť nasledovné podmienky:

- chovné zariadenie musí mať aspoň jeden roh, kde sa prepelica môže schovať v polotme

- podstielku, na ktorú je zviknutá, nevymieňajte, len obnovujte a odstránte nečistotu.

- k dosiahnutí kvočky do skupiny dávame dve sliepky a jedného kohúta

- len z divosfarbených prepelíc sa môžu stať kvočky

- v žiadnom prípade nasilu to nepojde, nechajte to na sliepku

- vajíčka budú znášať do hniezda, čo sme im pripravili.

Najčastejšie príznaky, keď si sliepka chce sadnúť:

- upravuje hniezdo

- naháńa ostatné prepelice (nezáleží, či je to kohút alebo sliepka)

- keď zbadáme, že vajíčka skotúľaju za sebou

- nafukuje sa

Dosiahnutie kvočky je otestovanie Vášho chovu. Keď sa Vám to podarí, môžete byť istý,že v chove máte všetko v poriadku a prepelice sa citia dobre.

Kohúty sú kľudné a bojazlivé voči ľudom. Nikdy sa nebijú za sliepku, len opačne. Pri stretnutí dvoch kohútov sa môže dojsť k bytke. V takomto prípade zraneného kohúta oddelíme a ošetríme. Po zotavení mu vytvoříme pre ňeho druhú rodinu.